Otomobillerde kişiye özel aydınlatma tasarladılar

Otomobillerin iç tasarımları konforla birleşiyor. İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Bölümü Öğrencisi Didem Çiftçi, Bölüm Mezunu Emre İçöz, İEÜ Tasarım Yönetimi Yüksek Lisans Öğrencisi Mert Gültekin, otomobil tavan kısımları için LED teknolojisinden de yararlanarak kullanıcıya özel aydınlatma tasarımı yaptı..

Otomobillerde kişiye özel aydınlatma tasarladılar
Otomobillerde kişiye özel aydınlatma tasarladılar

Otomobillerin iç tasarımları konforla birleşiyor. İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Bölümü Öğrencisi Didem Çiftçi, Bölüm Mezunu Emre İçöz, İEÜ Tasarım Yönetimi Yüksek Lisans Öğrencisi Mert Gültekin, otomobil tavan kısımları için LED teknolojisinden de yararlanarak kullanıcıya özel aydınlatma tasarımı yaptı.
Tasarım, Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) tarafından gerçekleştirilen Komponent Tasarım Yarışması’nda Öğrenci Kategorisi’nde 112 proje arasından ikinci oldu. İEÜ Embryonix Teknoloji Transfer Ofisi’nin desteğiyle hazırladıkları projede, otomobil iç mekân tasarımında dikkate alınmayan tavanlar için kullanıcıya özgü tasarım geliştirdi.
Proje hakkında bilgi veren Didem Çiftci, "Otomobillerde en az kullanılan yerlerden biri de tavanıdır. Geniş ve boş bir alan olması bu proje fikrinin ortaya çıkmasını sağladı. Gergi tavan yöntemini kullandık. Bu yöntemde kullanılan özel kumaşa müşteriye özel baskılar yapabiliyoruz. Bu sistem, altında bulunan LED teknolojisini kullanarak otomobilin tavanındaki farklılıkla yolculukları daha keyifli hale getiriyoruz. Tasarımlar sayesinde de daha şık ve daha ferah otomobil iç mekânını müşterilere sunuyoruz. Ayrıca projede kullanılacak olan özel kumaş, Türkiye’de üretilemiyor. Bu proje ile gerekli hacim yaratılırsa kumaşın yerli üretimi konusunda da çalışmayı düşünüyoruz. Böylece yerli üretimle maliyeti düşürerek kullanıcılara daha ucuz çözümler sunabiliriz" dedi.

Sen de Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sabri Göztepe ile anlaştı, sosyal medya yıkıldı
Sabri Göztepe ile anlaştı, sosyal medya yıkıldı
Bir 'tık' yetiyor
Bir 'tık' yetiyor