Türk ve yabancı heykeltıraşlar İzmir için yontacak

İzmir Büyükşehir Belediyesinin bu yıl 5. kez düzenleyeceği Uluslararası Heykel Çalıştayına Türkiye’nin yanı sıra Çin, İtalya, Bulgaristan ve Tayvan’dan sanatçılar katılacağı ifade edilirken, ’Şehir ve Hemşehri’ temasıyla yontulacak eserler, daha sonra kentin farklı noktalarına yerleştirilecek..

Türk ve yabancı heykeltıraşlar İzmir için yontacak
Türk ve yabancı heykeltıraşlar İzmir için yontacak

İzmir Büyükşehir Belediyesinin bu yıl 5. kez düzenleyeceği Uluslararası Heykel Çalıştayına Türkiye’nin yanı sıra Çin, İtalya, Bulgaristan ve Tayvan’dan sanatçılar katılacağı ifade edilirken, ’Şehir ve Hemşehri’ temasıyla yontulacak eserler, daha sonra kentin farklı noktalarına yerleştirilecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 27 Eylül-31 Ekim 2017 tarihleri arasında düzenleyeceği ’5. Uluslararası Heykel Çalıştayı’ için sanatçılar belirlendi. Bu yılki konusu ’Taş ve Metal’ olan heykel çalıştayına toplamda 248 başvuru yapıldı. Jürinin belirlediği 3’ü Türk toplam 8 heykeltıraş, eserlerini İnciraltı Demokrasi Meydanında kurulacak açık hava işliklerinde hazırlayacak. 34 günlük bir çalışmayla ortaya çıkacak heykeller, daha sonra kentin çeşitli noktalarına yerleştirilecek.

Heykel çalıştayına, Alessio Ranaldi (İtalya), Çağdaş Erçelik (Türkiye), Jıang Chu (Çin), Kadriye Kantık (Türkiye), Özgür Turhan (Türkiye), Petre Petrov (Bulgaristan), Radoslov Sultov (Bulgaristan), Teng Shan-Chı (Tayvan) katılacak.
5. Uluslararası Heykel Çalıştayı Seçici Jürisi, gelen proje dosyalarını seçerken, tasarımların kent dokusuna uygunluğu, malzeme ve proje ilişkisi, tema ile uyumu ve kent ölçeğine uygunluğu gibi kriterleri göz önünde bulundurdu.

Yarışmaya başvuran eserleri büyük bir titizlikle inceleyen Seçici Jüri, Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölüm Başkanı Prof. Fatma Akyürek, Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Bulat, Hacettepe Üniversitesi Heykel Bölümü Prof. Dr. Reha Emrali, Heykeltraş Ekin Erman ve Anadolu Üniversitesi Heykel Bölümü Yrd. Doç. Selçuk Yılmaz’dan oluştu.
Öte yandan çalıştay süresince, güzel sanatlar fakültelerinin heykel bölümü öğrencileri, sanatçılara asistanlık yapacak. Böylece heykeltıraşlar ve üniversite öğrencileri arasında diyalog oluşacak, öğrenciler sanatçıların deneyim ve bilgilerinden yararlanacak.

Sen de Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İzmirli Heidi’nin çadırda okuma azmi
İzmirli Heidi’nin çadırda okuma azmi
Yıllar önce kutlanıyordu, tekrar hayata geçirildi
Yıllar önce kutlanıyordu, tekrar hayata geçirildi