Görüş / Daha lig bile başlamadı, 'Göztepe Düşer mi?' diye anket yaptılar

İsmi akla geldiğinde Göztepelilere 'kabus dolu günler'i anımsatan bir gazete, yaptığı anketle dikkat çekti. Daha şampiyonluk coşkusunu bile bitirmemiş sarı kırmızılı camia hakkında Yeni Asır gazetesinin ankette sorduğu soru şu: "Göztepe, sezon sonunda düşer mi? Düşmez mi?"

Görüş / Daha lig bile başlamadı, 'Göztepe Düşer mi?' diye anket yaptılar
Görüş / Daha lig bile başlamadı, 'Göztepe Düşer mi?' diye anket yaptılar

Göztepe, sadece İzmir'in değil, tüm Türkiye'nin medya için ratingi de, tirajı da en fazla ilk 5 kulübünden biri. Ancak 'İzmirist'ler için, yani şehrini gönülden sevenler için, bu kentin her kulübü gibi çok değerli. Şehrinin takımına gönül verenler elbette yerel medyanın da bu hassasiyeti göstermesini bekliyor.

Fakat Yeni Asır gazetesi, yaptığı bir anketle dikkat çekti. Daha şampiyonluk coşkusunu bile bitirmemiş sarı kırmızılı camia hakkında Yeni Asır sitesinin ankette sorduğu soru şu: Göztepe, sezon sonunda düşer mi? Düşmez mi?

Bilindiği gibi ligde kalıcı olmak için transferlere büyük önem gösteren sarı kırmızılı yönetim, camiayı sevindiren oyuncuları takıma kazandırdı. Üstelik elbette kağıt üzerinde de olsa tüm takımların küme düşme ihtimali şu an için aynı. Yani, 10 yıldır ligde olanla, dün lige çıkan arasında fark yok. Göztepe lige, -6 puanla da başlamayacak. Futbolcular yeni sezon formasıyla daha ligin ilk maçı için, çimlere ayak bile basmadı. Peki bu soruyu neden soruyorsunuz?

Örneğin, geçtiğimiz yıllarda büyük yankı uyandıran şampiyonluğuyla konuşulan Bursaspor, geçtiğimiz sezon küme düşmekten son maçta kurtuldu. Ancak, herhangi bir Bursa gazetesi, "Bursaspor bu sezon küme düşer mi?" diye anket düzenlese, gelecek tepkileri tahmin etmek güç değil.

Aynı şekilde, bu yıl Göztepe'yle birlikte süper lige yükselen Malatya ve Sivas ekipleri de, yaptıkları düşük maliyetli transferlere rağmen, yerel medya organlarınca moral ve motivasyonları yüksek tutuluyor. Malatya ve Sivas şehirlerinin medyasının, dayanışma örneği sergilediği aşikar. Ancak, İstanbul medyası bile Göztepe'nin kurduğu kadrodan övgüyle bahsederken, İzmir merkezli bir gazetenin 'felaket tellallığı'nı andıran anketi, sözkonusu yayın kuruluşunun İzmir ekiplerine olan 'yapay' sevgisini de ortaya koyuyor bize göre.

Tabii, böyle 'subliminal' bir anketin, yani (belki art niyet taşımasa bile) okuyuculara Göztepe'nin düşme ihtimalinin yüksek olduğu algısını yerleştiren bir sorunun, Yeni Asır'ın da o dönem bağlı olduğu medya grubundan kurtulduğu günden beri heyecanla süper ligdeki ilk maçı bekleyen bir camiayı zerre kadar etkilemeyeceği de kesin. İzmir'in enerjisini düşürmek o kadar kolay değil. Ancak, bu zamana kadar çıktığı her ligde hedefi olan bir kulüp hakkında "düşer mi?" sorusunu İzmirli okuyucularına yöneltmek, en hafif ifadeyle ayıp. Üstelik soruyu soran kuruluşun, adı hatırlandığında Göztepelilere tepetaklak küme düşmeyi anımsatan bir gazete olması da trajikomik. 

Sen de Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İzmirli Heidi’nin çadırda okuma azmi
İzmirli Heidi’nin çadırda okuma azmi
Yıllar önce kutlanıyordu, tekrar hayata geçirildi
Yıllar önce kutlanıyordu, tekrar hayata geçirildi