'Cumhuriyet Elden Gidiyormuş. Nereye Gidiyor, Söyle Bakalım'

İzmir’de Yörüklerle bir araya gelen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Cumhuriyet elden gidiyormuş. Nereye gidiyor söyle bakalım." karşılığını verdi.

'Cumhuriyet Elden Gidiyormuş. Nereye Gidiyor, Söyle Bakalım'
'Cumhuriyet Elden Gidiyormuş. Nereye Gidiyor, Söyle Bakalım'

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İzmir Yörükleri Derneği yöneticileri ve üyeleri ile İzmir Buca’da bir araya geldi. Buluşmaya; İzmir Valisi Erol Ayyıldız, AK Parti İzmir Milletvekilleri Atilla Kaya ve Hüseyin Kocabıyık da katıldı.

"NEREYE GİDİYOR SÖYLE BAKALIM?"

16 Nisan’da yapılan referandum hakkında konuşan Bakan Çavuşoğlu, “Cumhuriyet elden gidiyormuş. Nereye gidiyor söyle bakalım. Çok seviyorlar ya. Değiştirilen tek şey hükümeti cumhurbaşkanı mı kuracak, başbakan mı kuracak. Bu kadar basit. Parlamentonun gücünü artırıyoruz. Cumhuriyet gidiyor ama 100. yılına gidiyor. Hem de gümbür gümbür hedefleri ile gidiyor. 100. yıl ile bir projen, hedefin, hayalin var mı? Yok. Biraz sıkışınca ‘laiklik’ diyor. Zaten laiklik var. Bunlar cumhuriyetten geçinen tipler. Bir Atatürk’ten geçinirler. Atatürk’ün de gösterdiği muhasır medeniyetler seviyesine ulaşmak için bir gram faydası olmamıştır bunların” diye konuştu.

“Başbakanımıza destek olalım”


Başbakan Binali Yıldırım ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İzmir’e selamlarını ileten Bakan Çavuşoğlu, “Başbakanımız 5 Nisan’da ve 15 Nisan’da İzmir’de olacak. İzmir, Sayın Başbakanımız sayesinde, bakanlığı dönemi de dahil ihya oldu. Bunun kıymetini bilelim, Sayın Başbakanımıza destek olalım” dedi.

Yörük kültürünü anlattı

Kendisinin de Yörük olduğunu belirten Bakan Çavuşoğlu, “Yörükler olarak özelliğimiz vatanımızı, milletimizi, devletimizi ve bayrağımızı her şeyin üzerinde tutmaktır. Yörük kültürünü yaşayarak devam ettiren bir ailenin ferdi olmaktan onur duyuyorum. Çocuklukta yaylamıza develerle göç ederdik” diyerek anılarını anlattı.

“Koyun keçi de güderiz, Türkiye’yi de en iyi şekilde yönetiriz”

Sadece, Türkiye’de 80 milyondan değil 2 milyonluk ümmetten de sorumlu olduklarını kaydeden Bakan Çavuşoğlu, Yörük olmaktan gurur duyduğunu ifade ederek, “Koyun keçi de güderiz Türkiye’yi de en iyi şekilde yönetiriz. Geleneklerimizi, kültürümüzü de mutfağımızı yaşatacağız ama bugün elde etmek üzere olduğumuz yeni değerlerimizi de yüceltmemiz lazım, inşa etmemiz lazım” ifadelerine yer verdi.

“En pasif cumhurbaşkanı ile en sakin başbakan yetki yüzünden kavga etti”

Koalisyonların Türkiye’de neye mal olduğunu ve nasıl siyasi ve ekonomik krizlerle sonuçlandığını herkesin gördüğünü söyleyen Bakan Çavuşoğlu, şöyle devam etti: “Devletin memura, çalışanına 10 milyarlarca dolar borçlarını biz ödedik. Bir devlet ki kendi memuruna çalıştığını ödeyemiyor. Bu devlete güven olabilir mi? Neden? Hep koalisyonlardan. Geçmişte cumhurbaşkanı ve başbakan kavgalarının Türkiye’ye mal olduklarını unuttuk mu? Sezer ve Ecevit arasında anayasa kitapçığı fırlatıldığında bir gecelik faiz yüzde 7500 oldu. Yüzde 50 fakirleştik. Sezer dünyanın en pasif cumhurbaşkanıydı. En pasif cumhurbaşkanı ile en sakin başbakan yetki yüzünden kavga ettiler. Demirel ve Çiller kavga etti. Baba-kız. Baba-kızdı bunlar. Neden? Yetki kavgası. Gene Türkiye yüzde 50 fakirleşti, borcumuz arttı. Tek parti döneminde bile İnönü cumhurbaşkanı Peker başbakan yetki yüzünden kavga etti. Ah tarih kitaplarında tarihi doğru anlatsalar Atatürk cumhurbaşkanı olduğunda İnönü’nün neler çektirdiğini yazsalar. Tarihi bile doğru anlatmadılar. Hep çarpıttılar.”
 

Mevlüt Çavuşoğlu İzmir Yörükler
Sen de Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Barış, duvarlara resim oldu
Barış, duvarlara resim oldu
Görme engelli Zümrüt’ten LYS başarısı
Görme engelli Zümrüt’ten LYS başarısı