Uymayan Yanacak: Doktorlara 'Sosyal Medya' Yasakları Geldi

İzmir Tabip Odası Avukatı Mithat Kara, internet ortamında hastanın izni dahi olsa tedavi öncesi, sonrası fotoğraf ve videolarının paylaşılmasının, muayene edilmeden tedaviye yönelik bilgi paylaşılmasının ve hastanın yönlendirilmesinin mevzuata aykırı olduğunu belirtti.

Uymayan Yanacak: Doktorlara 'Sosyal Medya' Yasakları Geldi
Uymayan Yanacak: Doktorlara 'Sosyal Medya' Yasakları Geldi

Türk Tabipler Birliği (TTB), 67. büyük kongresinde kabul edilen kılavuz ile hekimlerin ve sağlık kuruluşlarının internet ortamındaki sosyal medya paylaşımlarına yönelik dikkat etmesi gereken kurallar belirlendi.

İzmir Tabip Odası Avukatı Mithat Kara ile konu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Av. Kara, yaptığı açıklamada hastayı paniğe sevk edebilecek, yanıltıcı, abartılı yorumların, muayene edilmeden hasta sorularının cevaplanmasının ve tedavi için yönlendirilmesinin, hastanın izni dahi olsa fotoğraf ve video paylaşımlarının yapılmasının mevzuat gereği yasak olduğunu vurguladı.

"HASTALARIN SORULARINA İNTERNET ÜZERİNDEN YANIT VERMEK YASAK"

Sağlık alanında yapılan yanıltıcı, yönlendirici, yorumun, paylaşımın ve reklamın hastanın içinde bulunduğu durumu suistimal edebileceği nedeniyle düzenlemelerin yapıldığına dikkat çeken Av. Mithat Kara, “İnternet ortamı üzerinde hastanın muayene edilmeden sorusuna iyi, kötü yorum yapılmasına, ilaç önerilmesine ve tedavi için yönlendirilmesine hiçbir şekilde yer verilemez. Hastanın doğru ve eksiksiz bilgi verdiğine emin olunamaz. Hasta izni dahi olsa tedavi öncesi, sonrası fotoğraf ve videoları kullanılamaz, talep yaratmaya yönelik bilgilerle reklam ve duyuru yapılamaz. Hatta başka bir siteye link verilerek, Google arama motorlarında öne çıkarma ile yine başka sitelere yönlendirilme yapılarak bu reklamlar gösterilemez. Sadece ve sadece sağlık kuruluşları ve doktorlar tedaviye yönelik hiçbir yönlendirici bilgi içermeyen tıbbi sağlık bilgilerini paylaşabilirler” dedi.

Ceza alan doktor sayısı artıyor


Av. Kara, şöyle devam etti:
"Hastane ve muayenehane içinde cihaz fotoğraflarının paylaşımının da bu kılavuza göre yapılmaması gerekiyor. Hastaları doktora yönlendiren, randevu ayarlayan aracı siteler de mevzuata aykırı. Burada amaç hastanın yanlış yönlendirilmemesi ve mağdur duruma düşmemesidir. Bu hususlara dikkat etmeyenler için önce reklamın içeriğine göre para cezası uygulanması, tekrarlayanlar içinde 15 gün ila 6 ay arasında meslekten men söz konusu."

Mithat Kara Doktor İzmir Tabip Odası Hekim Sosyal medya yasağı internet
Sen de Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Barış, duvarlara resim oldu
Barış, duvarlara resim oldu
Görme engelli Zümrüt’ten LYS başarısı
Görme engelli Zümrüt’ten LYS başarısı