'Çakma' Değil 'Chacha': Gürcü Şehri Batum'dan İzmir Esintileri

İzmirist’ler için İzmir, Dünyanın merkezi. Zaman zaman birçok dünya kentine benzetilse de, ne tarihi ne de doğası gezegenin başka bir coğrafyasında yok. Ama bazen İzmirist'lik yapıp bir şehri, İzmir'e benzetebiliyoruz. Batum ise, bunun son örneği. Aslında benzetmekte haksız da sayılmayız.

'Çakma' Değil 'Chacha': Gürcü Şehri Batum'dan İzmir Esintileri
'Çakma' Değil 'Chacha': Gürcü Şehri Batum'dan İzmir Esintileri

İzmirist’ler için İzmir, Dünyanın merkezi. Zaman zaman birçok dünya kentine benzetilse de, ne tarihi ne de doğal güzelliği gezegenin başka bir coğrafyasında yok. Yani benzersiz. Ama, insan İzmirli, hatta İzmirist olup da, seyahate çıktığında, bambaşka bir kültürün coğrafyasını, İzmir’e benzetebiliyor. Selanik, bunun en popüler örneği. Şimdiyse, başka bir örnek var önümüzde: Batum

Üstteki fotoğrafın Kordon'a benzediği inkar edilemez ama yine de şu soru yerinde: Aynı gezegende bulunmaktan başka, Batum’un nesi İzmir’e benziyor?

Bu soruya şu yanıtı veriyoruz: Bir şehrin simgesini kopyaladığınızda, kısmen onunla benzeşmeye başlayabilirsiniz. İşte, Gürcistan da, 2012 yılında bunu yaptı. İzmir’in Tarihi Saat Kulesi’ni birebir inşa ettiler. Sonrasında ne mi oldu? İzmir’in zaten kardeş şehri olan Batum, İzmir’le daha sık anılmaya başladı. Tıpkı şimdi bu içeriğin internette bu benzeşmeye katkıda bulunduğu gibi, böyle bir yapı kardeşliği, uyandırdığı merak sayesinde iki kentin kültürleri arasında ilginç bir yakınlaşmanın mimarı olacak gibi duruyor.

Tabii, Batum’un "Chacha" isimli Saat Kulesi’nin farklı özellikleri var. Bir kere, üzerinde bizim İzmir Saat Kulesinin o benzersiz mermer işlemeleri yok. En önemlisi, İzmir’in simgesi olan kule inşa edildiğinde Fransız mimarı elbette hayattaydı ve eseriyle bizzat ilgilenmişti. Ve İzmir’e kaç benzeri yapılırsa yapılsın, “benzersiz” bir eser armağan etmişti. Maalesef, "Chacha"da o özen çok da gösterilmemiş.

Ama Batum’daki Saat Kulesinin en büyük özelliği bambaşka. Aslında, o özellik ismi ile müsemma. Yani adı, bu ilginçliği ele veriyor. Çünkü “Chacha” bir Gürcü içkisi ve şimdi sıkı durun: Batum’daki Saat Kulesi’nden, İzmir’deki gibi sadece su değil, işte bu içki de akıtılıyor.

İzmir’de Göztepeli taraftarların bir marşı var. Sarı kırmızılılar, şampiyon olduklarında yaşayacakları zaferi betimledikleri o marşta derler ki;

“Sularını keseceğiz o gün bu kentin,

Şarap akıtacağız hanelerinden.

İşte Batumlular öyle bizim gibi şampiyonluğu falan beklemeden, Gürcü şarabı Chacha ile bunu çoktan gerçekleştirmiş. Ama onun da bir sınırı var. Haftada bir gün ve 10 dakika boyunca.

İzmir kökenli şairimiz Orhan Veli’nin kısacık bir şiirini hatırlatarak bitirelim:

Gemlik’e doğru

Denizi göreceksin;

Sakın şaşırma.”

İşte siz de bir gün Batum’a giderseniz, sahile vardığınızda İzmir’i göreceksiniz, sakın şaşırmayın.

Elbette şunu belirtmeden de geçmeyelim: Bir benzerlikten bahsettik ama aynı zarafetten söz etmedik. O zarafet de sadece şu aşağıdaki fotoğrafta var…

Dip not: Güzel kent Batum, sırf şu "özgün" aşk heykeli için bile görmeye gidilesi bir şehir. Ali ve Nino'nun aşkını anlatan heykel, her akşam saat 19'da hareket etmeye başlıyor.

 

İzmir Batum Saat kulesi Chacha
Sen de Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Barış, duvarlara resim oldu
Barış, duvarlara resim oldu
Görme engelli Zümrüt’ten LYS başarısı
Görme engelli Zümrüt’ten LYS başarısı