HDP'nin Referandum Şarkısı Yasaklandı

HDP’nin referandum şarkısı “Bêjin Na” (Hayır Deyin), Mersin 2. Sulh Ceza Hakimliği’nin kararıyla Türkiye genelinde yasaklandı. İşte kararın gerekçesi...

HDP'nin Referandum Şarkısı Yasaklandı
HDP'nin Referandum Şarkısı Yasaklandı

HDP'nin Seyda Perinçek tarafından hazırlanan şarkısı, halihazırda bazı kentlerde yasaktı. Ancak “Bejin Na”, Mersin 2. Sulh Ceza Hakimliği’nin kararıyla Türkiye genelinde yasaklandı. Hakimlik yasak kararında şarkının Anayasa’nın ilk 3 maddesine aykırı olduğunu belirtirken, “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettiği” iddiasına yer verdi.

Aynı zamanda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kullandığı “Tek Bayrak, tek devlet, tek millet” sözlerine, şarkıda "Hayır" denmesinin anayasanın ilgili maddelerine aykırı olduğu belirtildi.

Şarkının yasaklanması, Türkiye'deki tüm HDP il ve ilçe binalarına tebligatla bildirildi. Mahkemenin kararı şöyle:

"Halkların Demokratik Partisi (HDP) tarafından referandum çalışmalarında kullanılmak üzere hazırlatılan ve partinin internet sitesi olan http://www.hdp.org.tr URL adresinde buluna propaganda materyallerinden, Kürtçe “Bejin Na” (Hayır Deyin) isimli şarkının sözlerinde yer alan kelimelerin (Hayır Hayır tek bayrağa, Hayır Hayır tek millete, Hayır tek dile Hayır) Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında belirtilen “Türkiye Devleti, ülkesi ve milleti ile bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir. İbaresine aykırı olduğu ve Türk Ceza Kanununun 216. Maddesinde belirtildiği üzere halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettiği, 2820 Sayılı Siyasi Partiler Kanununun “Demokratik Devlet Düzeninin korunması ile ilgili yasaklar” başlıklı 78. maddesi “Devletin tekliği ilkesinin korunması” başlıklı 80. Maddesi “Azınlık yaratılmasının önlenmesi” başlıklı 81. Maddesi ve “Bölgecilik ve ırkçılık yasağı” başlıklı 82. Maddesine muhalefet ettiği değerlendirilen, Mersin 2. Sulh Ceza Hakimliğinin 01/04/2017 tarih ve 2017/1410 D. İş Sayılı kararı ile Kürtçe Bejin Na (Hayır Deyin) isimli şarkının yasaklanmasına karar verilmiştir."

Birgün

HDP Bejin Na Hayır Deyin Yasak Referandum
Sen de Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İzmir’de alacak verecek meselesi kanlı bitti
İzmir’de alacak verecek meselesi kanlı bitti
Dünya gençleri Karşıyaka’ya hayran kaldı
Dünya gençleri Karşıyaka’ya hayran kaldı