Bu Hafta Alaçatı'ya Muhteşem Alternatif: Foça-Çandarlı-Dikili

İzmir’i bu hafta sonu ‘Alaçatı’ yoğunluğu bekliyor. Festival çok cezbedici ama potansiyel kalabalık bir o kadar da ürkütücü kimilerine göre… Onlar, sakin ve huzurlu bir hafta sonu düşlüyor. O zaman bu kez rotayı Kuzey İzmir’e çevirmek kalıyor. Muhteşem üçlü “Foça-Çandarlı-Dikili”, Nisan’da başka güzel.

Bu Hafta Alaçatı'ya Muhteşem Alternatif: Foça-Çandarlı-Dikili
Bu Hafta Alaçatı'ya Muhteşem Alternatif: Foça-Çandarlı-Dikili

Ot festivali konsepti, İzmir’de Alaçatı sayesinde o kadar yaygınlaştı ki, birçok ilçe kendi ot şenliklerini yarattı, otlarıyla ünlü Ege ve İzmir’e “ot turizmi” akını başladı. Tabii, ekonomik ve kültürel katkısı yadsınamayacak bu festival zamanlarında, farklı alternatifler düşünenler de olacak. Özellikle kalabalıklara İstanbullular kadar alışkın olmayan İzmirliler için Çeşme otoyolunun dönüş trafiği bile kabus olabiliyor. Belki de bu hafta, direksiyonu kuzeye doğru kırmalısınız. Çünkü İzmir’in en tepesinde, sizi baharın sakinliği ve huzuruyla bekleyen papatyalarla dolu yemyeşil yollar ve tenha sahiller bekliyor. Bir kısmını otoyoldan gidebildiğimiz rotanın ilk durağı Foça.

Aslında fazla söze gerek yok. O bahsettiğimiz ‘huzur’u, Nisan ayında kaydettiğimiz bu fotoğrafların her bir pikselinde görmek, kelimelerden daha çok şey ifade ediyor.

Sarmaşıkların gölgesinde Foça'nın taş kaplı sokaklarını turlamak bile yeter. Ya da sahilde eşsiz fotoğraflar çekmek.. Motor gürültüsünden uzak, berrak bir denizin usul usul salladığı bir bebek beşiği gibi duran o ekmek teknesi balıkçı kayıklarına dalıp gitmek..

Foça'dan sonra rotanıza devam etmek isterseniz, sizi önce Çandarlı sonra da Dikili karşılayacak. Elbette, bu rota için Çandarlı ayrımından girmeniz gerekecek. Aksi takdirde Çandarlı'yı görmeden, Bergama üzerinden Dikili'ye varmış olursunuz. Çandarlı'ya vardığınızda yine ilkbaharın tazeliğiyle sahilde oturabilir, kumsalın üzerinde güzel bir yemek yiyebilirsiniz.

Yan yana dizilmiş gemiler, Çandarlı'ya gelenleri selamlıyor.

Çandarlı'nın ardından, yemyeşil tarlaların arasında sürüp giden yoldan Dikili'ye varacaksınız. Dikili'nin kordonunda güzel bir gezinti, sahildeki çay bahçelerinde keyifli bir mola ve alışveriş için yöresel gıdalar sizi bekliyor.

Sözün özü güncel fotoğraflarla derlediğimiz kuzey rotası, bu hafta için youtube fenomenini anımsayarak söylersek; 'Alaçatı çok hoştur ama banane' diyenlerin aklında olsun.

Yine de "Alaçatı" diyenler de, Festival programına göz atmalı:

http://www.izmirist.com/haber/410/geri-sayim-bitti-8-alacati-ot-festivali-programinda-neler-var.html

Alaçatı Ot Festivali Urla Çeşme Dikili Foça Çandarlı Kuzey İzmir İzmir gezi rotaları
Sen de Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Barış, duvarlara resim oldu
Barış, duvarlara resim oldu
Görme engelli Zümrüt’ten LYS başarısı
Görme engelli Zümrüt’ten LYS başarısı