İzmir'de Konuştu: Bu Araba İle Olmaz, Yenisi Lazım

Başbakan Yıldırım İzmir'de esnaf buluşmasında konuştu, anayasa değişikliğiyle ilgili ilginç benzetmeler yaptı. İşte Yıldırım'ın açıklamaları...

İzmir'de Konuştu: Bu Araba İle Olmaz, Yenisi Lazım
İzmir'de Konuştu: Bu Araba İle Olmaz, Yenisi Lazım

Başbakan Binali Yıldırım, İzmir Kaya Termal Otel’de düzenlenen ‘Esnaf Buluşması’na katıldı. Toplantıya Başbakan Binali Yıldırım’ın yanı sıra AK Parti İl Başkanı Bülent Delican, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birliği Başkanı Selahattin Hünü, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu, AKP İzmir milletvekilleri ve esnaflar katıldı.“Ben de esnaflık yaptım, iyi bilirim”
Başbakan Binali Yıldırım, ahi evladın torunları ile beraber olduklarını belirterek, “Bende esnaflık yaptım. 1978’de şehirlerarası otobüsüm vardı. İlk mercedesler çıktığında bir otobüs aldık babamla. Esnaflığın ne demek olduğunu iyi bilirim. Esnaflık demek alın teri demektir, dişinle tırnağınla kazanmak demektir. Havada bulduğunu tavada yemek değildir. Rantiyecilik değildir. Her kuruşu kazanmak için hem akıl terini hem anıl terini koymak demektir. O yüzden sizin kazancınız en makbul kazançlardır. Memleketi ayakta tutan sizlersiniz. Bazılarının gürültüleri çok çıkar. Ama memlekete bıraktıkları değer o kadar değil. İhracatımızın yüzde 60’ı sizin çabalarınızla oluşuyor. Türkiye ekonomisinin bel kemiğisiniz. Zor zaman da iyi zamanda da hep sizler varsınız. Ufak bir olumsuzlukta isyan etmiyor, bu da geçer yahu deyip daha çok çalışıyorsunuz. Para kazanmayan, kaybetmeyen insan siyasette de başka nerede olursa da doğru karar veremez. Masa başında bulunup ülkeyi yönetmeye kalkanların bu ülkenin başına neler getirdiğini gördük. Doğru karar vermek için sahadan gelecek, damdan düşeceksiniz. Esnafın yaşadığını bileceksiniz. Bunu yapamazsınız yaptığınız iş kimseye derman olmaz. Bu camiayı bilirim, babamdan bilirim. Başkalarının uydusu olmamak için, onurlu bir mücadele veriyoruz” diye konuştu.


“Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu”
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu eleştiren Başbakan Yıldırım, “İşi sahibine vereceğiz. İşin sahibi millettir. Türkiye’de cumhuriyet kuruldu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve bütün şehitlerimize Allah rahmet eylesin, güzel bir ülke bıraktılar. Biz bunu nasıl ileriye götüreceğiz? Değişimi göreceğiz, ona göre kendimi yenileceğiz. Geçmişte takılıp bozuk plak gibi aynı şeyleri tekrarlarsak değişimi yakalayamayız. Bu sistem niye değişiyor. Bunu söyleyen Kılıçdaroğlu diyor ki gururlanarak ‘Ben 82 Anayasasına hayır verdim’ ben de hayır verdim. Çünkü o anayasa yapılırken kimseye sorulmuyor. Şimdi de hayır diyor. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu. Biz onu değiştiriyoruz kardeşim. Anlaşılmaz bir şey. Bir yandan darbe anayasasına hayır diyeceksin, bir yandan bu anayasayı değiştiren önemli reforma yine ‘hayır’ diyeceksin” dedi.


“Bu araba ile Türkiye gitmez, yeni araba lazım”
1982 Anayasasını bir örnekle anlatan Yıldırım, “Bizimkiler 1982’de duralım. ‘Yollar çok iyi ama biz arabamızdan memnunuz.’ Şanzımanı dağılmış, vitesleri dağılmış, frenler tutmuyor. Her tarafından ses geliyor. Bu araba ile Türkiye gitmez. Bu yollara bu araba yakışmaz. Yeni araba lazım” dedi.


“Rütbeni de sökerler, kodese de atarlar”
Askerlerin ve sivillerin yargılandığını anlatan Yıldırım, “Kast sistemi mi var kardeşim. O askerlerin rütbeleri söküldü. Şimdi hesabını veriyor. 15 Temmuz’da bu ülkenin uçağını alıp milletin üzerine bomba yağdırırsan rütbeni de sökerler seni de kodese atarlar. Göz bebeğimiz silahlı kuvvetler bu işin dışındadır. Biz asker kılığına girmiş FETÖ teröristlerinden bahsediyoruz. Onlar bu ülkeye, göz bebeğimiz silahlı kuvvetlere de zarar verdiler. Şimdi devleti bu virüslerden, mikroplardan temizleme zamanı gelmiştir. Onu da başarı ile yapıyoruz. Her türlü devlet içinde yapılanmayı temizleyeceğiz. Milletimiz arkamızda hiç kimse hiçbir grup devletle bilek güreşi tutamaz” dedi.

“Sizi denize dökeriz diyenlere en iyi cevabı verdiniz”
Başbakan Binali Yıldırım yeni anayasada sıkıyönetimi kaldırdıklarına dikkat çekerek, eğer böyle olsa idi CHP’nin dile getirdiği kahvehanelerin kapanması durumunun olabileceğini, ancak demokratikleşmenin gereği olarak sıkıyönetimi çıkardıklarını söyledi.

İzmir Gündoğdu Meydanı'nda geçtiğimiz pazar günü yapılan mitingde bir İzmirli milletvekili olarak gurur duyduklarını belirterek, “Sizi denize dökeriz diyenlere en iyi cevabı verdiniz. 200 bin kişi buluştu” diye konuştu.
 

AKP il Başkanı Delican da, "Bir İzmir sevdalısı olarak Başbakanımız, Gündoğdu Meydanı’nda Cumhurbaşkanımızı ağırladı. İzmir tarihinde görülmemiş bir miting yaptık, destan yazdık." ifadesini kullandı.

Binali Yıldırım referandum yeni araba lazım izmir
Sen de Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dev dinazorlar İEF’te
Dev dinazorlar İEF’te
Balıklıova’da çaylar, 28 kadından
Balıklıova’da çaylar, 28 kadından