Zeybek Tıp Merkezinin Doktorları İşten Çıkarıldı

Karabağlar'daki Zeybek Tıp Merkezi'nde Ocak ayından bu yana ücret alamadıkları için tıp merkezinin sahibiyle görüşen, uzlaşamayınca iş görmeme yolunu seçen ve bu süreç sonunda işten çıkarıldığını söyleyen 10 doktor basın açıklaması yaptı.

Zeybek Tıp Merkezinin Doktorları İşten Çıkarıldı
Zeybek Tıp Merkezinin Doktorları İşten Çıkarıldı

Zeybek tıp merkezi önünde bir araya gelen işten çıkarılan doktorlara İzmir Tabip Odası da destek verdi. Doktorlar adına konuşan göz doktoru Yasemin Dorken, şunları söyledi:


"Zeybek Tıp Merkezi'nde çalışan hekimler olarak özverili çalışmalarımıza rağmen uzun bir süredir ödemelerimiz düzenli olarak yapılmamıştır. Bu nedenle 24 Nisan 2017 tarihi itibariyle hastalarımıza hizmet verememiş bulunuyoruz. İşveren tarafından mevzuata aykırı bir şekilde işlerimize son verildiği bildirilmiştir. Tıp merkezine ve çalışma odalarımıza girişimiz engellenmiştir. Bizim hiçbir zaman hastalarımızı mağdur etmek gibi bir niyetimiz olmamıştır.  Ancak işveren durumu dikkate almadığı gibi hiçbir uzlaşma talebinde bulunmamıştır."


İzmir Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi İlgül Bilgin ise, ücretlerini alamayan meslektaşlarının yasadan kaynaklanan 'İş görmeme' haklarını kullanarak yapmaları gerekeni yaptıklarını ifade ederek şöyle konuştu:


"Birkaç gündür yakından izlediğimiz süreç işverenin emeğe saygıdan yoksun, hak edişleri görmezden gelen tutumu nedeniyle çıkmaza girmiştir. Gelinen bu noktada bir yandan meslektaşlarımızın hak edişleri ödenmezken;  diğer yandan da işverenin uyuşmaz ve uzlaşmaz tutumu nedeniyle bu bölgede sağlık hizmeti veren bir kurum devre dışı kalmıştır. Bu da bölge insanımızın sağlık hizmetine erişimini olumsuz yönde etkilemiştir. Akla gelebilecek her türlü meşru düzlemde meslektaşlarımızın hak arayışında onların yanında olacağız."

Hayat Hastanesi, Gazikent Tıp Merkezi ve Zeybek Tıp Merkezi'nin kurucusu olan Dr. Merih Şan, daha önce Chp il yönetiminde görev almış, 2011'de de milletvekili aday adayı olmuştu. Şan, 2014 yerel seçimleri öncesi Dsp'ye geçmişti.

Bu arada Gazikent Tıp Merkezi'nde çalışan doktorların da uzun süredir maaşlarını alamadıkları öne sürüldü. 

Haber/Fotoğraf: Dha

zeybek tıp merkezi gazikent tıp merkezi işten çıkarılan doktorlar
Sen de Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Barış, duvarlara resim oldu
Barış, duvarlara resim oldu
Görme engelli Zümrüt’ten LYS başarısı
Görme engelli Zümrüt’ten LYS başarısı