Wikipedia'ya Türkiye'de Yasak Geldi: 'Osmanlı'nın Matbaa Yasağı Gibi'

Dünyanın en büyük internet ansiklopedisi Wikipedia’ya Türkiye’den erişim engellendi. Yetkililerin henüz açıklanmayan bir nedenle erişim engellemesi üzerine sosyal medyayı ayağa kaldırdı. Yasak, twitter'da da gündeme oturdu.

Wikipedia'ya Türkiye'de Yasak Geldi: 'Osmanlı'nın Matbaa Yasağı Gibi'
Wikipedia'ya Türkiye'de Yasak Geldi: 'Osmanlı'nın Matbaa Yasağı Gibi'

Herkesin katkıda bulunabildiği açık ansiklopedi Wikipedia’nın tüm dillerdeki versiyonlarına Türkiye’de sabah 8.00’den beri erişilemiyor. 

E-Devlet portalından sorgulama yapıldığında da, “Sorguladığınız web adresine, an itibari ile mahkeme kararıyla konulmuş bir erişim engeli bulunmamaktadır” ifadesiyle karşılaşılıyor.

Hürriyet konuyla ilgili haberinde, BTK’nın “Site Bilgileri Sorgu Sayfası” üzerinden sorgulandığında ise siteye mahkeme kararı olmadan “idari tedbir” uygulandığını gösteren şu açıklamanın görüldüğünü belirtti:

“5651 sayılı Kanun uyarınca yapılan teknik inceleme ve hukuki değerlendirme sonucunda bu İnternet sitesi (wikipedia.org) hakkındaki Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu 'nın 29/04/2017 tarih ve 490.05.01.2017.-182198 sayılı kararına istinaden Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından İDARİ TEDBİR uygulanmaktadır. (After technical analysis and legal consideration based on the Law Nr. 5651, ADMINISTRATION MEASURE has been taken for this website (wikipedia.org) according to Decision Nr. 490.05.01.2017.-182198 dated 29/04/2017 implemented by Information and Communication Technologies Authority.)” 

 

Yasak, sosyal medyada da büyük yankı uyandırdı.

Olum #Wikipedia niye yasakladınız ? Sandıktan hayır mı çıkarmış ?

— Buse Melis Bulut (@BuseMels) 29 Nisan 2017

Osmanlı'da şeytan icadı diyerek 237 yıl boyunca matbaayı yasaklayanlar ile #Wikipedia yı yasaklayanlar aynı zihniyet.#OsmanlıDemek

— Jambi (@xJambix) 29 Nisan 2017

 

#Wikipedia'nın engellendiğini söylemediğimiz müddetçe önümüzdeki 3 yıl boyunca fark edemeyecek bir yüzde elli var

— Bernard (@wakeupdolores) 29 Nisan 2017

 

Bir gecede cahil kalmadık. 15 senedir sistematik olarak cahilleştiriliyoruz.#Wikipedia

— Onur (@ttractatus) 29 Nisan 2017

 

Bu arada Ntv, yasağının nedeninin Daeş terör örgütüyle Türkiye'yi bir tutan içerikler olduğunu duyurdu. Ntv'nin ulaştığı kaynaklar, wikipedia yetkililerinden içeriklerin kaldırılmasının talep edildiğini ancak kurumun bu taleplere yanıt vermediğini belirtti.

vikipedi
Sen de Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İzmir’de alacak verecek meselesi kanlı bitti
İzmir’de alacak verecek meselesi kanlı bitti
Dünya gençleri Karşıyaka’ya hayran kaldı
Dünya gençleri Karşıyaka’ya hayran kaldı