RTÜK Raporu: 'İsmet İnönü ve Eşinin Cevap Hakkı Var'

AKİT TV’de yayınlanan ‘Gün Başlıyor’ isimli programda 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü ve eşi Mevhibe İnönü'ye yönelik hakaret içerikli sözlerle ilgili RTÜK akıl almaz bir rapor yayınladı. Raporda hakaret olarak görülmeyen o sözlerle ilgili, merhum İnönü ve eşinin cevap hakkı olduğu belirtildi.

RTÜK Raporu: 'İsmet İnönü ve Eşinin Cevap Hakkı Var'
RTÜK Raporu: 'İsmet İnönü ve Eşinin Cevap Hakkı Var'

AKİT TV’de yayınlanan ‘Gün Başlıyor’ isimli program sunucunun, 'Bak bu Venizelos, tanıştırayım denize döktüğünüz, yanındaki de sizin lideriniz, bak burada sırıtıyor. İnönü. Bak görüyor musunuz? Bak tipe bak, yanındaki de karısı. Siz ancak karılarınızı kollarına verirsiniz' sözleri, Üst Kurul’u karıştırdı.

Hürriyet'in haberine göre RTÜK'ün bazı üyeleri bu sözlerin hakaret içermediğini öne sürdü, muhalif üyeler toplantıyı terk etti. Programla ilgili hazırlanan uzman raporunda, sözlerin ‘ifade özgürlüğü’ne girdiği ve hakaret olmadığı savunuldu.

İNÖNÜ'NÜN CEVAP HAKKI BULUNUYORMUŞ

Raporda, 1973 yılında yaşamını yitiren İsmet İnönü ile 1992 yılında yaşamını yitiren Mevhibe İnönü’nün yargı, cevap ve düzeltme haklarının bulunduğu belirtildi. Uzman raporunda cezaya gerek görülmediği de ifade edildi. Sunucunun argo içeren sözleriyle ilgili AKP kontenjanından seçilen üyeler, yaptırıma gerek olmadığını iddia etti.

Toplantıya 3 üye katılmadı. Yaptırım kararı alınabilmesi için en az 5 üyenin oyu gerekiyordu. Ama yapılan oylamada, AKP kontenjanından seçilen 3 üye ‘yaptırım uygulanmasın’ diğer 4 üye ise ‘yaptırım uygulansın’ oyu verince, karar alınamadı. Karar bir sonraki toplantıya kaldı.

Hürriyet

Sen de Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Barış, duvarlara resim oldu
Barış, duvarlara resim oldu
Görme engelli Zümrüt’ten LYS başarısı
Görme engelli Zümrüt’ten LYS başarısı